Historia może się opłacać - spotkanie z Michałem Młotkiem

phoca thumb l hist112 czerwca 2017r. w Zespole Szkół w Prątnicy odbyło się kolejne spotkanie z cyklu pt. "Nauka się opłaca". Gościem poniedziałkowego spotkania był Pan Michał Młotek, który opowiedział uczniom o pracy, którą wykonuje na co dzień i o swojej wielkiej pasji, którą jest historia. Pan Michał Młotek jest poszukiwaczem skarbów, regionalistą,współorganizuje wycieczki po Iławie i okolicy.Swój wykład zatytułował "Historia n ie musi być nudna".  Opowiedział o poszukiwaniu skarbów, o tym jak tworzy internetowe muzeum. Jest również autorem książek o tematyce historycznej.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, młodzież z zainteresowaniem wysłuchała prelekcji zaproszonego Gościa.
Warto dodać,że za swoją pracę otrzymał odznaczenia z Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Turystyki.
 
 

"Historia może się opłacać"

Zapraszamy serdecznie!

zaproszenie m motek


Święto szkoły. Otwarcie lapidarium

IMG 092910 Maja 2017r. w Zespole Szkół w Prątnicy obchodzone było święto szkoły.Tego dnia również odbyło się uroczyste otwarcie Lapidarium geologicznego, którego pomysłodawcą była p.Iwona Fidora . Przy realizacji projektu pomagali również p.Dariusz Licznerski , p.Iwona Czyżyk, p.Alicja Szarzyńska (Kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej ) oraz p.Kazimierz Marszelewski ,który jest właścicielem kopalni kruszywa w Glaznotach ,z której zostały przywiezione nasze głazy narzutowe.

Na początku uroczystości wszystkich przybyłych gości powitała dyrektor p. Marianna Krajewska . Swoją obecnością zaszcili nas m.in : zastępca wójta Gminy Lubawa - Marian Licznerski , radny powiatu iławskiego - Marian Golder , dr Wiesław Skrobot , Elżbieta i Kazimierz Marszelewscy , radni gminy , sołtys . Archeolog dr Wiesław Skrobotek przygotował wykład na temat głazów . Później odbyła sie część artystyczna , w której brali udział uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej . W programie były tańce , śpiewy , recytacja wierszy .

Julia Skręta i Gosia Karczewska

Galeria zdjęć, film (e-lubawa.pl) >>


"Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały ..." Żołnierze wyklęci Pomorza i Kujaw

phoca thumb l zdjcie 12.05.2017 11 36 00Niedawno w Zespole Szkoł w Prątnicy pojawiła się wystawa dotycząca Żołnierzy Wyklętych przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku z Delegaturą w Bydgoszczy. Scenariuszem i realizacją, a także poszukiwaniem informacji, tekstów i wyborem materiałów zajęła się dr Alicja Paczoska-Hauke. Korektę dokonała Anna Świtalska- Jopek. Informacje zostały przygotowane dla upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. Byli to bowiem bojownicy podziemia niepodległościowego, którzy w powojennej Polsce stawiali opór komunistycznej władzy. W wystawie opisano ich działania, które polegały na atakowaniu oddziałów zbrojnych Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Żołnierze wywodzili się głównie z Armii Krajowej, która miała nadzieje na przywrócenie Polsce niepodległości. Działania tego podziemia zakończyły się klęską pod koniec lat czterdziestych XX wieku. Ponadto 20 tysięcy żołnierzy zginęło w więzieniach Urzędu Bezpieczeństwa. Innych wywieziono do łagów w ZSRR lub skazano na długoletnie kary pozbawienia wolności. Wyrazem uznania dla ich zasług było ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzimy 1 marca. Nad wystawą czuwała pani Jolanta Ziółkowska.

Oliwia Gumowska

Galeria >>


Konkurs recytatorski - etap powiatowy

phoca thumb l zdjcie 08.05.2017 13 07 54 18 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie odbył się powiatowy etap konkursu recyatorskiego, w którym udział wzięła uczennica naszego gimnazjum Oliwia Gumowska, której opiekunem jest pani Ewa Kasprzycka. Wierszem Wisławy Szymborskiej oraz fragmentem prozy Ewy Nowak Oliwia zapewniła sobie udział w konkursie wojewódzkim. Gratulujemy sukcesu i mocno trzyamy kciuki.

Galeria zdjęć >>

 

 

 

 


Informacje i pliki

Najbliższe wydarzenia

Pn Paź 14, 2019
Dzień Edukacji Narodowej

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Teofila Ruczyńskiego w Prątnicy
Prątnica 9
14-260 Lubawa
tel./faks + 48 89 645 04 40
e-mail: szkolapratnica@gmail.com

Szkoła na Facebooku